Comenius

Logo comeniusTrzy partnerskie placówki oświatowe Gimnazjum Nr 3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu (Polska), Gymnasium w Roth (Niemcy) oraz Zakladní Škola w Opawie Kylešovicach (Czechy), od 1.09.2013 r. rozpoczęły realizację wspólnego projektu edukacyjnego pn. „Piękno wokół nas – wzmocnienie wśród uczniów świadomości kulturowej regionu”, w ramach programu „Comenius – Partnerskie projekty szkół”. Na ten cel szkoła w Raciborzu otrzymała dofinansowanie ze środków Komisji Europejskiej w ramach Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w kwocie 20 000 EURO. Podobne sumy pieniędzy pozyskali pozostali partnerzy tego przedsięwzięcia.

Projekt realizowany będzie od września 2013 r. do czerwca 2015 r. W ramach podejmowanych działań strony będą organizowały wizyty studyjne i warsztaty edukacyjne w Polsce, Niemczech i Czechach. Uczniowie pod okiem nauczycieli będą przygotowywali tradycyjne stroje, pieśni i tańce ludowe, będą brali udział w festiwalach, wspólnie gotowali lokalne potrawy. Wszystkie formy aktywności zostaną udokumentowane w postaci filmu, przygotowana też zostanie specjalna zakładka na szkolnej stronie internetowej. Będzie wykonana również książka kucharska z tradycyjnymi przepisami kulinarnymi itd. Dokumentowaniem wszelkich akcji zajmie się szkolne czasopismo „Dyzio Gimnazjalista”.

Koordynatorami realizacji projektu z ramienia G-3 będą nauczyciele: Mirella Obłąg i Ewa Kuźnik, wspierani przez dyrekcję placówki.