A. Weltzel
Patron naszej szkoły

Augustyn Bogusław Weltzel urodził się 9 kwietnia 1817 roku w  Jelczu w powiecie oławskim, zmarł  4 listopada 1897 roku. Po ukończeniu wiejskiej szkoły jednoklasowejrodzice pomimo skromnych przychodów skierowali 12 letniego –  zdolnego syna do szkoły św. Wincentego, następnie do  gimnazjum św. Macieja we Wrocławiu. W 1838 roku młodzieniec podjął studia teologii katolickiej na uniwersytecie Wrocławskim. Ponieważ jednak już wówczas interesowała go historia  jednocześnie uczęszczał na wykłady znanych profesorów Gustawa A. Stenzela i J. Kutzena na fakultecie historycznym. Wyświęcony we Wrocławiu przez biskupa Daniela Latusska już w lipcu tego samego roku  został wikariuszem w Szczecinie. Tam był duszpasterzem nielicznych gmin katolickich i garnizonów na Pomorzu. Tam również młody wikary debiutował jako dziejopisarz, publikując w czasopismach kilka artykułów przeszłości kościoła katolickiego na Pomorzu i w Brandenburgii oraz wydając książeczkę o życiu apostoła Pomorza św. Ottona. Kiedy w 1857 roku przybył na ziemię raciborską parafia w Tworkowie nie była nęcącą placówką, nie należała do bogatych, bowiem 8 lat wcześniej odłączono od niej Rudyszwałd i Zabełków, a wraz z nimi dużą część dochodów. Poza tym duszpasterstwo było dość zaniedbane, ponieważ w poprzednich latach 1832 – 1857 sprawowało je przejściowo aż trzech duchownych. To właśnie tutaj, w tej plebani oddalonej o dziesiątki i setki  kilometrów od bibliotek i archiwów,  powstało  dwadzieścia  źródłowych  książek ponad sto niemieckich i polskich rozpraw oraz artykułów, po które sięgają do dziś badacze przeszłości Śląska. Najważniejszym dokonaniem ks. Augustyna Weltzla było napisanie monografii historycznych pięciu miast górnośląskich. Drugim ważnym polem badawczym proboszcza tworkowskiego były dzieje znanych śląskich rodów arystokratycznych. Rozprawy i artykuły uczony proboszcz publikował w czasopismach naukowych i popularnonaukowych. O pracowitym życiu i wielkim dziele ks. Augustyna Weltzla pisało kilku historyków i regionalistów, m.in. Vincenc Prasek, Johannes Chrząszcz, Josef Jungnitz, Józef Gregor, Alfons Nowack, Jan Kopiec..