BRD

W murach Gimnazjum Nr 3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu co roku odbywa się Ogólnopolski Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym. Patronat nad imprezą sprawuje Starostwo Powiatowe i Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu. Turniej odbywa się w dwóch etapach: powiatowy i okręgowy. W turnieju biorą udział drużyny 4-osobowe ze szkół podstawowych i 3-osobowe z gimnazjów. Turniej składa się z części pisemnej – testu, a także jazdy sprawnościowej – toru przeszkód, miasteczka ruchu drogowego oraz udzielanania pierwszej pomocy przedmedycznej. Koordynatorem całego przedsięwzięcia jest mgr Małgorzata Mikieko – nauczyciel informatyki i techniki oraz mgr Mirella Obłąg – nauczyciel języka angielskiego, mgr Ewa Kuźnik – nauczyciel informatyki i fizyki, mgr Małgorzata Dastig – nauczyciel wychowania fizycznego oraz Maria Hawlicka – pielęgniarka.

Etap powiatowy

W dniu 29 kwietnia 2015 r., w Gimnazjum Nr 3 im. Augustyna Weltzla przy ulicy Żorskiej w Raciborzu odbył się Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym – etap powiatowy. Patronat nad imprezą, sprawowała Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu oraz Kuratorium Oświaty w Katowicach. Turniej składał się z trzech części: pisemnej – testu wiedzy i skrzyżowań, jazdy sprawnościowej – toru przeszkód oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. We współzawodnictwie wzięło udział 12 zespołów, w tym 6 ze szkół podstawowych i 6 z gimnazjów, z terenu całego powiatu raciborskiego. Do etapu okręgowego, który odbędzie się 12 maja 2015 r. w Gimnazjum Nr 3 w Raciborzu, zakwalifikowały się drużyny z SP w Kobyli (kategoria szkół podstawowych) oraz Gimnazjum w Kuźni Raciborskiej (kategoria gimnazjów). Indywidualnie najlepszymi były: Ewa Kocjan z SP w Kobyli oraz Anna Hanslik z G-1 w Raciborzu. Pozostałe miejsca w turnieju zajęły drużyny z SSP w Budziskach, SP 13 w Raciborzu (szkoły podstawowe), G-1 w Raciborzu, G w Pietrowicach Wielkich (gimnazja). Warto nadmienić, że drużyna z naszej szkoły zajęła 4 miejsce – tuż poza podium. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością zasad ruchu drogowego, wiedzą na temat pierwszej pomocy oraz sprawną jazdą na torze przeszkód. Opinię taką wyraziła komisja w składzie: sierż. sztab. Tomasz Florek, sierż. sztab. Mateusz Psota, sierż. Wojciech Bednarek, st. sierż. Wojciech Malinowski (przedstawiciele komendy Powiatowej Policji), oraz Małgorzata Mikieko, Mirella Obłąg, Ewa Kuźnik, Małgorzata Dastig (nauczyciele z Gimnazjum Nr 3), jak również Maria Hawlicka – pielęgniarka.

 

Etap okręgowy

12 maja 2015 r. na terenie Gimnazjum Nr 3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu odbył się etap okręgowy Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Organizatorem tego konkursu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu powiatów: raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego, jastrzębskiego, żorskiego i mikołowskiego, oprócz wspomnianej wyżej raciborskiej placówki oświatowej, była Komenda Powiatowa Policji oraz Straż Miejska w Raciborzu. Turniej składał się z pięciu części: pisemnego testu wiedzy i zachowania się na skrzyżowaniach, jazdy sprawnościowej, toru przeszkód, jazdy po miasteczku ruchu drogowego oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W rywalizacji wzięło udział 8 zespołów, wyłonionych wcześniej na etapie powiatowym. W kategorii szkół podstawowych zespołowo I miejsce zajęła drużyna z ZSP w Kobyli, II miejsce – z SP 3 w Mikołowie, natomiast III miejsce – z SP 12 w Rybniku. Indywidualnie najlepszym zawodnikiem został Paweł Hanke z SP 3 w Mikołowie. W kategorii gimnazjów najlepszymi okazali się uczniowie z Gim 1 w Mikołowie, II miejsce – z Gim w Kuźni Raciborskiej, III miejsce – z Gim 5 w Żorach. Indywidualnie I miejsce zdobył Jan Skarysz z Gim 1 w Mikołowie. Coroczne współzawodnictwo najlepszych rowerzystów wpisało się na stałe w harmonogram prestiżowych turniejów, odbywających się na terenie Raciborza. Poziom wiedzy uczniów i ich umiejętności zostały bardzo wysoko ocenione. Opinię taką wyraziła komisja w składzie: asp. Jacek Nowak (sędzia główny), sierż. sztab. Aneta Borowiecka, sierż. sztab. Mateusz Psota oraz asp. sztab. Grzegorz Mederski – przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu, a także mł. insp. Małgorzata Nowińska, st. insp. Mariusz Frydryk – przedstawiciele Straży Miejskiej w Raciborzu. Osobami odpowiedzialnymi za sprawne przeprowadzenie turnieju były: Mirella Obłąg, Sylwia Żołneczko, Małgorzata Mikieko, Ewa Kuźnik – nauczyciele Gim 3 w Raciborzu oraz Maria Hawlicka – pielęgniarka. Zwycięzcy turnieju otrzymali cenne nagrody rzeczowe, dyplomy i puchary, które wręczył dyrektor raciborskiego gimnazjum: dr Norbert Mika, oraz sędzia główny asp. Jacek Nowak.

 .

No votes yet.
Please wait...